Henna rzęs - dobry pomysł na wakacje?

poniedziałek, 1 lipca 2013

    Henna jest farbą roślinną używaną już w starożytności. Obecnie jest stosowana w salonach kosmetycznych przez wykwalifikowane (mniej lub bardziej;) kosmetyczki do farbowania brwi i rzęs, ale można ją również z powodzeniem wykonywać w domu. Wystarczy tylko trochę wprawy. Można ją nakładać samemu, najpierw jedno oko, później drugie, ale zdecydowanie łatwiej jest jeżeli ktoś nam to robi (mam na myśli rzęsy, brwi bez problemu można samemu).
    Letnie miesiące nie sprzyjają pełnemu makijażowi dlatego może warto właśnie teraz spróbować. Henna rzęs może szczególnie przydać się na plaży czy basenie. Najbardziej przyda się osobom z jasnymi rzęsami, efekt bywa naprawdę imponujący. Jeżeli jednak nie czujecie się na siłach to lepiej udać się po prostu do salonu kosmetycznego, cena takiej usługi nie jest wygórowana (w zależności od salonu koszt kompletu czyli henna brwi, rzęs + regulacja łuku brwiowego to 20-30 zł).
     Przed przystąpieniem do farbowania powinno się z wykluczyć przeciwwskazania oraz wykonać próbę uczuleniową dla osób, które nigdy wcześniej nie używały henny lub miały ją robioną dość dawno. Jak taką próbę wykonujemy? Rozrabiamy hennę i nakładamy kroplę na skórę pleców czy ramienia, zaklejamy plastrem. Odczyn alergiczny następuje po 24-48h. Przeciwwskazania do farbowania brwi i rzęs to: alergia skóry, stany zapalne skóry, choroby zakaźne, choroby i uszkodzenia oczu,  uszkodzenia naskórka, świeżo wydepilowane brwi, soczewki kontaktowe.

Spójrzcie na uzyskane przeze mnie efekty i same oceńcie czy warto?

Henna krok po kroku czyli etapy wykonania zabiegu:
  • Zabezpieczenie odzieży: zakładamy ręcznik, tak aby przykrył dekolt i klatkę piersiową, bo gdy niefortunnie henna kapnie nam na ubranie to będziemy mieć problem.
  • Staranny demakijaż: dokładne zmycie makijażu jest niezbędne, aby prawidłowe wykonać zabieg.
  • Odtłuszczenie: aby efekt był trwały konieczne jest prawidłowe odtłuszczenie powierzchni zabiegowej.
  • Przygotowanie  henny: proporcje powinny być zgodne z instrukcjami na opakowaniu. Na rynku jest bardzo wiele różnych produktów: w formie proszkowej lub w kremie. Rozrabiamy je z wodą utlenioną lub aktywatorem dołączonym do zestawu. Uzyskana konsystencja powinna przypominać budyń. Nie powinna być za rzadka gdyż wtedy będzie nam spływać.
  •  Zabezpieczenie skóry przed zafarbowaniem: Należy zabezpieczyć obszar wokół powiek (pod oczami i na powiekach) oraz brwi (jeżeli brwi również będziemy farbować) oraz położyć podkłady z wacików lub użyć specjalnych gotowych podkładów pod oczy. Nakładanie wazeliny powinno odbywać się starannie, tak aby nie nałożyć jej na rzęsy. Przy dużej wprawie zabezpieczanie górnej powieki nie jest koniecznością.
  • Aplikacja henny: Hennę możemy nakładać specjalnym cienkim pędzelkiem lub bagietką (często dołączaną do zestawu). Henna powinna równomiernie pokryć całą powierzchnię rzęs, a rzęsy powinny być przyklepane do wacika. Starajmy się dojechać do samej nasady, jeżeli przez przypadek najedziemy na powiekę nie denerwujmy się tylko spokojnie zetrzyjmy jej nadmiar np. patyczkami higienicznymi. Aplikacja henny na brwi powinna rozpocząć się wzdłuż górnej linii brwi, jednostajnym pociągłym ruchem, a następnie przechodzimy do nasady, którą dokładnie pokrywamy. Wszelkie wyjechania poza kontur brwi ścieramy patyczkami higienicznymi. Jeżeli wykonujemy za jednym razem hennę rzęs i brwi to rozpoczynamy od rzęs. Jak długo możemy ją trzymać? Na rzęsach ok 10 minut wystarcza, na brwiach zależy jaki chcemy uzyskać efekt, jaką mamy hennę i jakie mamy włoski. Z reguły grubsze włoski szybciej przyjmują kolor. Zwykle nakładamy na jedną brew, później drugą i gdy skończymy nakładać na drugą to zmywamy już pierwszą.
  • Zmywanie: do zmywania przygotowujemy sobie miseczkę z ciepłą wodą i odrobiną mydła. Zawsze zaczynami od tej brwi i od tej rzęsy, na którą wcześniej aplikowaliśmy hennę. Najpierw zdejmujemy nadmiar henny wilgotnym wacikiem, a następnie domywamy delikatnie namydloną wodą.
    Koniec!
     Jeżeli chcemy przy okazji wyregulować brwi to robimy to na końcu. Dlaczego? Po pierwsze na świeżo wydepilowanych brwiach skóra jest wrażliwa i może dojść do reakcji alergicznej, podrażnienia i pieczenia, po drugie na ciemniejszych brwiach dużo lepiej widać które włoski powinniśmy wyrwać.

Jeszcze tylko rozwianie kilku wątpliwości:
Czy do farbowania rzęs używamy tylko czarnej henny?
Możemy również użyć tej w kolorze grafitowym, ale z własnych doświadczeń wiem, że czarna daje lepsze efekty.
Czy farbowanie rzęs może zastąpić używanie tuszu do rzęs?
I tak i nie. Henna tylko i wyłącznie farbuje nasze rzęsy, a tusz dodatkowo je pogrubia, podkręca czy wydłuża, dlatego nie liczcie na to, że rzęsy będą wyglądać tak jak wytuszowane. Zależy jakie kto ma wymagania po prostu ;)
 Czy henna niszczy rzęsy?
Jest to ingerencja w nasz naturalny wygląd, wiec podobnie jak farba niszczy włosy, tak i henna może niszczyć brwi i rzęsy, aczkolwiek ja robię sobie hennę raczej regularnie i nie zauważyłam jakiegoś pogorszenia stanu moich rzęs czy brwi. Poza tym pewnie większość z Was codziennie aplikuje na nie tusz, który również je niszczy.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Zwykle 2-3 tygodnie. Wszystko zależy od tego jak dużo je myjemy, jakich mocnych środków do demakijażu używamy,  jak dobrą hennę użyliśmy i czy prawidłowo ją zaaplikowaliśmy oraz jakie są nasze indywidualne predyspozycje. Henna blednie stopniowo i w naturalny sposób wracamy do naszego koloru.

To by było na tyle, mam nadzieję, że ten post okaże się dla Was przydatny :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz