Po co używać toniku?

niedziela, 6 stycznia 2013

     Ostatnio rozmawiając z kilkoma koleżankami zostałam zapytania „Czy powinno się używać toniku?, Po co? Jakie jest jego działanie?” większość nigdy nie korzystała z tego preparatu i nie uważa, żeby miała z tego powodu jakieś problemy skórne. W  takim razie po co go w ogóle stosować? Czy to nie jest wymysł firm kosmetycznych i kosmetyczek, które wciskają nam kolejny produkt. Inne znajome stwierdziły, że stosują toniki, bo są w serii z ich mleczkiem czy żelem do twarzy, ale tak w zasadzie nie wiedzą do końca dlaczego się go używa. Zaintrygowana i nieco zdziwiona  tymi wątpliwościami postanowiłam napisać o toniku słów kilka :)


Co to jest tonik?

Toniki to najczęściej roztwory wodne lub wodno-alkoholowe. Służą do zmywania i odświeżania skóry. Nie należy ich jednak mylić z mleczkami, śmietankami, żelami czy płynami do demakijażu twarzy to po pierwsze. Posiadają one pewne składniki myjące, ale nie jest to ich podstawowe działanie.
Najważniejszą funkcją toniku jest przywrócenie prawidłowego pH naszej skórze, która uprzednio została oczyszczona żelem, mleczkiem czy śmietanką do demakijażu. Przywrócenie  prawidłowego pH jest rzeczą bardzo ważną albowiem wraz ze zmyciem makijażu i zanieczyszczeń  z naszej twarzy usuwamy również naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, który zabezpiecza ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Płaszcz ten oczywiście odbudowuje się samoistnie, jednak zanim to nastąpi skóra jest bardziej narażona na różnego rodzaju patogeny, dlatego warto przywrócić jej naturalne kwaśne pH. Ważne jest to szczególnie dla cer problematycznych.

Czy tonik ma właściwości dezynfekujące?

Tak i nie, wiele  toników jest na bazie  roztworów wodno-alkoholowych, aczkolwiek coraz bardziej się od nich odchodzi, ponieważ przesuszają skórę przy częstym stosowaniu. Spotkałam się z sytuacjami, że dziewczyny stosują toniki jako środek odkażający, po jakże ukochanym przez wszystkie wyciskaniu wyprysków lub też do dezynfekcji pędzli do makijażu… dla nich wszystkich informacja, to nie jest wystarczająca dezynfekcja!

Jaki tonik wybrać?

Firmy kosmetyczne proponują nam toniki odpowiednie dla każdego rodzaju cery i warto wybrać taki, jaki jest akurat odpowiedni dla naszej. Aczkolwiek jak już wcześniej wspomniałam funkcją toniku jest przywrócenie prawidłowego pH skóry, natomiast wszelkie inne działanie: ściągające, matujące, witaminowe, przeciwstarzeniowe itd.  jakie proponują nam producenci to tylko dodatek. Lepiej wybrać tonik z mniejszą ilością składników aktywnych, a zainwestować w lepszy krem do twarzy czy też maseczki, ponieważ one zostają na skórze dłużej i działają głębiej (choć różnie z tym bywa ;)).

Jak i kiedy stosować tonik?

Tonik do twarzy stosujemy zawsze po demakijażu i myciu twarzy kosmetykami oczyszczającymi. Najlepiej dwa razy dziennie. Używamy do tego wacików lub płatków kosmetycznych. Jeżeli nie lubimy płynnych toników, można wypróbować toniki w żelach. Nie ma ich jeszcze zbyt dużo na sklepowych półkach, ale warto poszukać i przetestować (np. z firmy Bielenda) Następnie wklepujemy krem do twarzy. Ja mam zakodowane od mojego okresu dojrzewania  trzy podstawowe kroki codziennej pielęgnacji twarzy: oczyszczaj, tonizuj, nawilżaj. Myślę, że warto je zapamiętać :)

2 komentarze:

 1. A no to tego nie wiedziałam. Zawsze wydawało mi się, że tonik ma służyć do oczyszczania. Muszę w takim razie zainwestować w jakiś kosmetyk oczyszczający. No i właśnie czym najlepiej twarz oczyszczać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Podstawowym kosmetykami do codziennego oczyszczania naszej twarzy są:
  1. mleczka kosmetyczne, (odpowiednie do Twojego rodzaju cery),
  2. śmietanki kosmetyczne (zalecane do cer dojrzałych, mają one gęstszą konsystencję od mleczka)
  3. żele do twarzy (polecane szczególnie do cer tłustych i trądzikowych, ale są również delikatne żele do cer suchych, wrażliwych czy naczynkowych)
  4. no i oczywiście płyny micelarne, które są coraz popularniejsze (jest to połączenie mleczka i toniku, mają zwykle płynną konsystencję i stosuje się je jak tonik, jednak są od niego lepsze gdyż dobrze oczyszczają naszą skórę)
  5. płyny dwufazowe do demakijażu oczu i ust(są delikatniejsze od mleczek, więc jak ktoś ma wrażliwe oczy to polecam, są również niezbędne do zmywania wodoodpornego makijażu)

  Kiedyś było przekonanie, że te kosmetyki oczyszczające są konieczne dla osób tylko malujących się na co dzień, natomiast dla Pań nie malujących się wystarczy tonik. Natomiast w dzisiejszych czasach, gdzie mamy do czynienia z mnóstwem zanieczyszczeń choćby z powietrza zalecane jest aby każda z Pań (jak również Panów, ale do tego to chyba daleka droga)oczyszczała codziennie swoją twarz odpowiednim kosmetykiem :)

  OdpowiedzUsuń